قرص برنج

آشنائی با قرص برنج:

قرص برنج حاوی فسفید آلومینیوم با فرمول مولکولی AlP میباشد. این قرص بعنوان رایجترین آفت کش جهت نگهداری برنج و سایر غلات در انبارها و جلوگیری از فعالیت مخرب جوندگان موذی نظیر موش و سایر حشرات موذی بکار میرود. این ماده به صورت قرصهای بی بوی 3 گرمی و همچنین پلتهای 0.6 گرمی به رنگهای سبز، قهوه ای، خاکستری و... میباشد همچنین شکلها و بسته بندیهای مختلفی هم دارد و این تصویر یک نمونه از آنست

قرص برنج

مسمومیت با قرص برنج یک حالت رایج خودکشی در جوامع کشاورزی نظیر هند میباشد و متاسفانه در ایران نیز استفاده از قرص برنج بسرعت تبدیل به یک ماده جهت انجام خودکشی شده است.

هرچند در سالیان اخیر اقداماتی در راستای کاهش تولید، ممنوعیت و محدودیت در فروش این ترکیب انجام شده ولیکن آمار، نشاندهنده وجود مسمومیت ناشی از این ترکیب به ویژه در استانهای شمالی کشور (گیلان و مازندران) و در نتیجه لزوم برخورد جدیتر با این معضل میباشد.

مسمومیت:

اثرات سمی این قرص بدلیل وجود آلومینیوم فسفید موجود در آنست که بسرعت با آب و اسید معده واکنش نشان داده و تولید گاز فسفین میکند که بویی مشابه سیر یا ماهی گندیده دارد و نحوه عملکردش هم مانند سم سیانید است.

قابل ذکر است که نوع دیگری از قرص برنج موجود در کشور جهت مصارف خانگی در دسترس میباشد و حاوی عصاره سیر، کلرید سدیم، تالک و نشاسته میباشد.

علایم مسمومیت:

علایم مسمومیت قرص برنج خیلی سریع و در خلال 10 تا 15 دقیقه ظاهر میشود. بطور کلی در صورت بروز مسمومیت خوراکی، علایم تحریک شدید دستگاه گوارش شامل تهوع و استفراغ، درد شکمی و اسهال مشاهده میشود. درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه، بیقراری، نفس نفس زدن، استشمام بوی سیر یا ماهی گندیده از تنفس بیمار، اختلالات قلبی-عروقی شامل طپش قلب، اختلال در ضربان قلب، کاهش فشار خون و شوک از جمله سایر علایم میباشند. دیگر علایم شامل: خونریزی، اختلالات حاد کلیوی و کبدی و ایجاد لخته خون در عروق میباشند. مسمومیت با قرص برنج منجر به کما و مرگ بسیار دردناک و توام با زجر فرد مسموم میگردد.

درمان:

تاکنون (پاییز سال 1393) روش درمانی موثری برای مسمومیت با قرص برنج یافت نگردیده و درمان این مسمومیت، عمدتا با اقدامات حمایتی میباشد. این مسمومیت قابل درمان در منزل نیست و افراد حاضر در صحنه بایستی هرچه سریعتر مدیریت پزشکی این نوع مسمومیت را شروع نمایند. ضمن خودداری از استشمام بیمار و باقیمانده های احتمالی قرصها بایستی فرد مسموم سریعا به هوای آزاد منتقل شود و درصورت مصرف خوراکی و هوشیار بودن، بایستی با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی از معده نمود و سریعا از تیمهای امداد پزشکی جهت انتقال مسموم به بیمارستان درخواست کمک شود.

هشدارها:

  • پیشرفت عوارض مسمومیت با قرص برنج بسیار سریع میباشد.
  • تاکنون (پاییز سال 1393) روش درمانی موثری برای این نوع مسمومیت پیشنهاد نشده است.
  • اطلاعات در زمینه درمان این مسمومیت محدود میباشد (پاییز سال 1393).
  • این قرص به هیچ عنوان اثر مخدر یا توهم زایی ندارد.
  • مصرف دوز پایین، استنشاق و حتی چشیدن این ترکیب نیز کشنده است.
  • نگهداری و مصرف خانگی این قرص بسیار خطرناک و کشنده است.
  • این فراورده، غیرمجاز و قاچاق است.
  • خرید، عرضه و واردات این قرص طبق قئانین ممنوع بوده و با عاملین فروش آن، برخورد قانونی صورت میگیرد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تخصصی پزشکی در خصوص درمان این مسمومیت میتوانند به کتاب:

سم شناسی بالینی و مسمومیتها تشخیص و درمان

تالیف دکتر فخرالدین تقدسی نژاد

چاپ 1389 آرتین طب ( 88971400 - 021 ) - صفحه 226

و یا سایت ویکی پدیا

مراجعه فرمایند.

یا حق

 

جهت استفاده از خدمات درمان در منزل اینجا را کلیک کنید

/ 0 نظر / 126 بازدید