در خصوص سکته مغزی

آیا میدانید بیماری سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی - حادثه عروق مغزی یا آنچه که امروزه حمله مغزی نامیده میشود، در واقع کاهش ناگهانی عملکرد مغز به علت اختلال در جریان خون در اثر خونریزی یا تنگی ناگهانی عروق مغزی و ایجاد لخته در قسمتی از مغز میباشد.

علایم بیماری:

1.     تغییر در وضعیت ذهنی

2.     اشکال در راه رفتن - گیجی و یا از دست دادن تعادل و هماهنگی

3.     اختلال بینایی، اشکال در تکلم یا درک صحبتها

4.     کرختی یا ضعف صورت – بازو یا پا بخصوص در یک طرف بدن

5.     سردرد شدید و ناگهانی، اختلال در بلع

6.     نقصان حسی (خصوصا بینایی – شنوایی و لامسه)

7.     فلج اندامهای بدن یا نیمی از اندامهای بدن و ناتوانی در مراقبت از خود

8.     بی اختیاری در نگهداری ادرار و مدفوع

 

عوامل بوجود آورنده و تشدید کننده بیماری:

·         فشارخون بالا

·         سابقه بیماریهای قلبی و عروقی

·         چربی خون بالا

·         چاقی

·         دیابت (مرض قند)

·         استعمال دخانیات

·         مصرف الکل

·         سن بالای 35 سال

کنترل هر یک از عوامل قابل کنترل بالا میتواند راهی برای پیشگیری از این بیماری باشد

 

عوارض احتمالی:

کاهش جریان خون و عدم رسیدن اکسیژن کافی به مغز و توسعه منطقه آسیب دیده در مغز و ایجاد آسیبهای مختصر و موقت تا شدید و دائمی

آزمایشات تشخیصی اولیه عبارتند از:

·         سی تی اسکن مغز (عکسبرداری کامپیوتری مغز)

·         ام.آر.آی

·         نوار مغزی

·         آنژیوگرافی مغزی

 

درمان:

معمولا بیمارانی که در مرحله حد بیماری به سر میبرند در بخش مراقبتهای ویژه بستری شده و در صورت نیاز لوله داخل نای گذاشته شده و با استفاده از دستگاههای مخصوص بصورت مصنوعی تنفس خواهند داشت و به صورت مداوم از همه سیستمهای بدن در طول درمان مراقبت به عمل می آید و داروهایی نیز جهت کمک به جذب لخته خون تجویز شده و مرتبا فیزیوتراپی اندامها انجام میشود که به تدریج علایم بیماری کاهش میابد.

نحوه مشارکت و مراقبت از خود در منزل:

1.     بهبودی نسبی یا کامل یک بیمار ممکن است در دراز مدت صورت گیرد. پس باید صبر و حوصله بیشتری پیشه شود.

2.     داروهای بیمار سر وقت داده شود.

3.     بیشترین میزان بهبودی در بیمارانی است که تحت فیزیوتراپی منظم قرار داشته و دوره توانبخشی و ورزشهای مربوطه را به درستی انجام داده اند. انجام تمرینات ورزشی توسط خود فرد و در صورت عدم توانایی توسط همراهان و خانواده و نهایتا یک فیزیوتراپ ماهر و مجرب میتواند بهبودی قابل توجهی ایجاد کند. این امر بخصوص در پیشگیری از بدشکلی های اندام و خشکی آنها بسیار موثر است.

4.     بعلت مشکلات بلع، تغذیه باید ابتدا با مایعات غلیظ و پوره شروع شود زیرا این غذاها آسانتر از مایعات رقیق بلعیده میشود. یک رژیم غذایی صحیح، با تامین درست و علمی نیازهای تغذیه ای میتواند کمک شایانی به جلوگیری از عوارض و نیز بهبود زودرس نماید.

5.     برای اطمینان از ایمن بودن محیط خانه، اصلاحات لازم را در منزل انجام دهید مثلا استفاده از صندلی دارای دسته یا صندلی چرخدار، استفاده از عصا و دوش دستی در حمام.

6.     پوست بدن بیمار را مرتبا از نظر قرمزی، تحریک و شکنندگی و زخم احتمالی بررسی کنید و از تحت فشار قرار گرفتن اندامهای بیمار خودداری شود. همیشه پوست بدن بیمار تمیز و خشک نگه داشته شده و بیمار مرتبا تغییر وضعیت داده شود. ماساژ آهسته پوست و حفظ تغذیه کافی به حفظ سلامت پوست بیمار کمک میکند. در صورت بروز زخم بسترنیاز به اقدامات حمایتی و درمانی ویژه وجود دارد.

7.     در صورت فلج دست یا پای بیمار مرتبا ورم اندامها را بررسی کنید و اندامها را حرکت داده و فیزیوتراپی کنید.

8.     استفاده از جوراب واریس برای جلوگیری از تشکیل لخته در اندامهای تحتانی ضروری میباشد.

9.     هنگامیکه بیمار برای اولین بار میخواهد از رختخواب خارج شود ابتدا باید بنشیند و یاد بگیرد که هنگام نشستن تعادل خود را حفظ کند سپس تعادل در ایستادن را بیاموزد و حتما از وسایل حمایتی جهت بیمار استفاده شود.

10.ترک عوامل تشدید کننده مثل سیگار بسیار حائز اهمیت است.

11.افزایش نور طبیعی یا مصنوعی در اطاق و تهیه عینک در افزایش دید بیمار اهمیت دارد.

12.در هنگام بی اختیاری ادرار در مراحل اولیه، گذاشتن سوند فولی (سونداژ) با روش استریل ضروری است و در مراحل بعدی استفاده از لگن مناسب ضروری میباشد.

13.برای جلوگیری از یبوست بیمار رژیم غذایی پر فیبر و مصرف مایعات کافی (3-2 لیتر روزانه) باید تامین شود و در صورت عدم رفع یبوست طبق دستور پزشک از ملین مناسب استفاده شود.

14.مرتبا حمایت روحی – روانی ار بیمار بعمل آید.

 

علایم هشدار دهنده که نیاز به مراجعه فوری دارند:

v      در صورت تشدید علایم حتما به بخش نورولوژی (مغز و اعصاب) بیمارستان یا درمانگاه نورولوژی (مغز و اعصاب) مراجعه شود و از متخصص نورولوژی(داخلی مغز و اعصاب) کمک گرفته شود.

v      در صورت بروز علایمی نظیر سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، تاری دید در منزل سریعا بیمار را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل نمایید.

v      باید مرتبا به وضعیت ادرار بیمار توجه شود و در صورت هر گونه اشکال در ادرار کردن و احساس سوزش به پزشک اطلاع داده شود.

/ 0 نظر / 91 بازدید